Rögzített logó
Nagy kontraszt

Hungarikum pályázat 2020


Pályázati konstrukció: Nemzeti értékek és hungarikumok gyűjtésének, népszerűsítésének, megismertetésének, megőrzésének és gondozásának támogatása

Pályázat meghirdetője: Agrárminisztérium

Pályázat neve: A Bácsbokodi Helytörténeti Gyűjtemény újbóli megnyitása és átadása

Pályázat kódszáma: HUNG-2020/6078

Pályázó szervezet: Bácsbokod Nagyközség Önkormányzata

Közreműködő szervezet: Földművelésügyi Minisztérium

Összes bekerülési költség: 4.000.000 Ft

Támogatás összege: 4.000.000 Ft

Önkormányzati önerő: 0 Ft

 

A projektben foglalt tevékenységek, feladatok célja:

Tervezett tevékenységek, feladatok:

  1. Értéktár kiállítóhely létrehozása – a Bácsbokodi Helytörténeti Gyűjtemény újbóli megnyitása
  2. A kiállítóhely, illetőleg az új helyre költözött Bácsbokodi Helytörténeti Gyűjtemény átadása. Egy átadó rendezvényen, ünnepélyes keretek között kerülne megnyitásra az új ingatlanba áthelyezett Bácsbokodi Helytörténeti Gyűjtemény.

 

A Bácsbokodi Értéktár Bizottság értékgyűjtő tevékenységét bemutató tér kialakítása állandó kiállításként. A kiállítóhely a Bácsbokodi Értékek között szereplő Bácsbokodi Helytörténeti Gyűjtemények ad új helyszínt, továbbá színes tablókon bemutatja a Bácsbokodon fellelhető további települési értékeket.

A Bácsbokodi Helytörténeti Gyűjtemény a helyi általános iskola (6453 Bácsbokod Hősök tere 3.) régi zárda épületében került elhelyezésre, kialakításra. Az évek során a gyűjtemény szépen gyarapodott, az napjainkra több ezer darabossá vált.

Az EFOP-4.1.2-17-2017-00008azonosítószámú„Bácskai Általános Iskola fejlesztése” című projekt keretében azonban a teljes közoktatási épület felújításon és átalakításon esik át, amely beruházást követően a Bácsbokodi Helytörténeti Gyűjtemény részére korábban rendelkezésre álló helyiségekben is oktatási tevékenység folyik majd a jövőben. A gyűjteménynek tehát költöznie kellett. A teljes gyűjtemény kiköltöztetését az önkormányzat a Bácsbokodi Hagyományőrző Egyesülettel összefogásban 2018. december és 2019. január hónapokban megoldotta.

Bácsbokod Nagyközség Önkormányzata a több ezer darabos gyűjteményt jelenleg nem tudja kiállítani. A gyűjtemény egésze bedobozolva várja, hogy újra méltó helyet kapjon egy olyan ingatlanban, amely alkalmas annak bemutatására.

 

A települési képviselőtestület a 2019. év januári képviselő-testületi ülésen döntött arról, hogy saját költségvetése terhére ingatlant vásárol a gyűjtemény megfelelő ingatlanban történő elhelyezése érdekében. A testület döntése az alábbi volt:

 

6/2019. (I.16.) Kt. határozat:

A Bácsbokod, Kossuth u. 14. szám alatti ingatlan (hrsz:717) megvásárlása

  1. Bácsbokod Nagyközség Önkormányzatának Képviselő-testülete úgy határoz, hogy megvásárolja a 6453 Bácsbokod, Kossuth L. u. 14. szám alatti 717. helyrajzi számú ingatlant 4.000.000,- Ft, azaz négymillió forint vételár ellenében.
  2. A képviselőtestület a vételár összegét a 2019. évi költségvetés terhére biztosítja.
  3. A képviselő testület megbízza a polgármestert az adásvételi szerződés aláírásával, illetve az ingatlan megszerzésével és ingatlannyilvántartásban történő átvezetésével kapcsolatos valamennyi jognyilatkozat megtételével.
  4. A képviselőtestület megbízza továbbá a polgármestert, hogy az EFOP-4.0.2 projekt megvalósulása miatt a helytörténeti gyűjtemény szükségszerű áthelyezése és az új falumúzeum kialakítása miatt keresse meg az EFOP programokért felelős minisztériumot és igényeljen hazai támogatást annak érdekében, hogy a Bácsbokodi Helytörténeti Gyűjtemény mielőbb újra kialakításra kerülhessen a megvásárlásra kerülő ingatlanban.

 

Az ingatlan hosszú kiválasztás eredményként került megvásárlásra. Arra nem csak kellő nagyságú területe, a kapcsolódó melléképületek mérete és állapota, hanem az épületben megtalálható korabeli építészeti megoldások (díszített üvegek, stukkók, homlokzat, stb.) és kiemelten a Bácsbokodi Értéktárban szintén szereplő házfreskók fellelhetősége miatt került a választás.

Jelenleg sajnos az ingatlan állapota (az több éve nem lakott) miatt a gyűjtemény azonnali elhelyezésére nincs mód, az önkormányzat anyagi lehetőségei pedig nem teszik lehetővé, hogy a gyűjtemény elhelyezéséhez szükséges felújításokat teljes egészében a saját költségvetésének terhére biztosítani lehessen.

 

A kialakításra kerülő Bácsbokodi Helytörténeti Gyűjtemény rövid bemutatása:

Bácsbokod az Árpád-kor óta lakott „egyházas”, templommal rendelkező falu. A település jelentőségét növelte, hogy a mohamedán kereskedők útvonala, az úgynevezett Káliz út, itt vezetett keresztül. A falu kedvező adottságait jelzi, hogy a történelem viharaiban többször elnéptelenedett terület újra és újra benépesült.

A községet, illetve annak társadalmát három egyedi jellegzetesség határozza meg: a három nemzetiség (bunyevác, német, magyar) együttélése, a nagybirtokosok hiánya és a széles iparos réteg. A Bácsbokodi Helytörténeti Gyűjtemény bemutatásának tematikája is e három jellemvonás köré épül fel. A gyűjteményben bemutatkozik mind a három nemzetiség, majd betekintést nyerhetünk a világháborúk borzalmaiba és a Felvidékről áttelepített magyar lakosság történelmébe. A termekben megelevenednek a paraszti élet mindennapjai, képet alkothatunk a megbecsült kézműves mesterségekről és a házkörüli munkákról. Rálátásunk nyílhat a gazdag vallási életre, az egyházra, mely a három nemzetiség békés együttélésének a záloga volt. A széles társadalmi támogatottságot élvező gyűjtemény napról napra gyarapodik, s egyre jelentősebb kulturális értéket képvisel. A „Mesterségek Háza” nevet viselő kiállítótérben egy hiánytalan asztalos műhelyt, kovácsműhelyt és egy cipészműhelyt is láthatnak az érdeklődők. Betekintést nyerhetnek az ácsok, papucsosok, lakatosok és szíjgyártók életébe. Nyomon követhetik a kender feldolgozását a kitermeléstől a szőttes elkészítéséig. Napjainkra a több ezer darabos gyűjtemény túlmutat Bácsbokod történelmének, a századfordulón megindult polgárosodás és a paraszti élet szépségének bemutatásán. Bácsbokod kedvező földrajzi fekvése, az északi-déli és kelet-nyugati közúti, illetve a vasúti vonal a Felső-Bácska olvasztótégelyévé varázsolta a községet. Ezt felismerve választotta Bácsbokodot otthonának például az ország 20-as évekbeli legnagyobb adófizetője, Rosenberg Mátyás és a híres építész, Kóbor Ferenc is. A Felső-Bácska nemzetiségi sokszínűségéről, a szokatlanul széles iparos rétegről és a község aranykorának számító 20. század első feléről hiteles keresztmetszetet bemutató helytörténeti gyűjtemény úgy Bácsbokod, mint a Felső-Bácska kulturális értékének számít.

 

Az önkormányzat 2020-ben megkezdte az épület felújítását, azonban a költségvetési likviditás fenntartása csak egyes munkák kivitelezését teszi lehetővé.

Ennek megfelelően megtörtént az épület tetőszerkezetének javítása, valamint az ingatlan esővízcsatornákkal való ellátása.

A következő lépést jelenti az ingatlan falainak – speciális vízzáró anyaggal történő befecskendezés általi – vízszigetelése, majd ezt követik a padozatok felújítása, a villanyszerelés, asztalos munkák és belső és külső festési munkálatok.

 

Tervezett tevékenységek:

A projektben az önkormányzat által egyelőre nem finanszírozható építési felújításra kérünk támogatást.

Ebből a 6453 Bácsbokod, Kossuth L. u. 14. szám alatti 717. helyrajzi számú ingatlanon kívánjuk az alábbi felújításokat elvégezni: padozat bontása és betonozása, villanyszerelési munkák, utcai nyílászárók javítása, bejárati ajtó, a déli és az északi homlokzaton lévő ablakok cseréje.

Az építési munkák nem engedélykötelesek.

A felújítások lehetővé tennék a Bácsbokodi Helytörténeti gyűjtemény újbóli és végleges helyen történő kiállítását.

 

A tervezett bemutató tér által elért célcsoport nagysága

A bemutató tér nyilvános, az bárki számára megtekinthető.

A gyűjtemény népszerű az óvodások és iskolások körében, azt szívesen látogatják a település és a környék lakosai.

Állandó nyitvatartással ugyan nem rendelkezik, de a Bácsbokodi Hagyományőrző Egyesület elérhetőségei az ingatlanon feltüntetésre kerülnek, így a megtekintés bárki számára, bármikor megoldott.

 

A lefedett értékek mennyisége, azok bemutatása

A bemutatótér kialakításával egyrészt végleges helyet kap a Bácsbokodi Helytörténeti Gyűjtemény, mint települési érték. Emellett az épületben fellelhető egy további települési érték is, a Polgári és paraszt-polgári házbelsők freskók.

Az ingatlanban továbbá színes, képes, nyomdai tablókon bemutatásra kerülnek a Bácsbokodi Értéktár további értékei, úgymint: Árpád-házi Szent Erzsébet Római Katolikus templom, Polgári és paraszt-polgári házbelsők freskói, a Bácsbokodi Búbos tyúkólak, a Móra Ferenc Általános iskola, és a Bácsbokodi Kegyeleti Park.

 

A bemutató tér kialakítójának, fenntartójának szakmai felkészültsége, referenciája

A bemutató tér kialakítója és egyben fenntartója Bácsbokod Nagyközség Önkormányzata, Bácsbokod Települési Értéktár Bizottsággal és a Bácsbokodi Hagyományőrző Egyesülettel összefogásban.

A Települési Értéktár Bizottság 2014-ben alakult meg és még ebben az évben létrehozta a Bácsbokodi Települési Értéktárat, melyben kezdetben 4, napjainkra 6 értéket tart számon. A 3 fős bizottság tagjai feladataikat társadalmi munkában látják el.

Az önkormányzat 2015-ben, 2016-be és 2017-ben is sikeresen pályázott a nemzeti értékek és hungarikumok gyűjtésének, népszerűsítésének. megismertetésének, megőrzésének és gondozásának támogatására. Ezen pályázatok keretében széles körben ismertette meg a térség lakóival a település értékeit és széles körű együttműködési rendszert épített ki mind hazai, mind határon túli szervezetekkel.

A Bácsbokodi Hagyományőrző Egyesület célja a háromnemzetiségű Bácsbokod gazdag történelmi múltjából fakadó kulturális értékek feltárása, megőrzése és bemutatása, illetve a szabadidő helyi hagyományokon alapuló kulturális célú eltöltéséhez szükséges feltételrendszer megteremtése. Az alapítók célja továbbá, hogy az elért eredmények hozzájáruljanak a Kárpát-medence népei közös kultúrkincsének megőrzéséhez, és ezt az értéket a hagyományok tisztelete és a tolerancia jegyében átadják az elkövetkezendő nemzedékek számára. Az egyesület az elmúlt években sikeresen pályázott a különböző hazai kiírásokon, amelynek köszönhetően helytörténeti kiadványokat készített, továbbá elvégeztette a Bácsbokodi Helytörténeti Gyűjtemény teljes anyagát múzeumi szintű katalogizálását.