Rögzített logó
Nagy kontraszt

Hungarikum pályázat 2022


Pályázati konstrukció: Nemzeti értékek és hungarikumok gyűjtésének, népszerűsítésének, megismertetésének, megőrzésének és gondozásának támogatásá

Pályázat meghirdetője: Agrárminisztérium

Pályázat neve: A Bácsbokodi Falumúzeum kiállítóterének felújítása

Pályázat kódszáma: HUNG-2022/9471

Pályázó szervezet: Bácsbokod Nagyközség Önkormányzata

Összes bekerülési költség: 3.500.000 Ft

Támogatás összege: 3.500.000 Ft

Önkormányzati önerő: 0 Ft

 

Tervezett tevékenységek, feladatok:

  1. A Bácsbokodi Falumúzeum kiállítóterének felújítása
  2. A felújított, korszerűsített kiállítótér átadása: egy átadó rendezvényen, ünnepélyes keretek között kerülne megnyitásra az ingatlanban kialakított kiállítótér.

 

Előzmények bemutatása:

A Bácsbokodi Falumúzeum (helytörténeti gyűjtemény) először a helyi általános iskola (6453 Bácsbokod Hősök tere 3.) régi zárda épületében került elhelyezésre. Az évek során a lakossági felajánlásoknak köszönhetően a gyűjtemény szépen gyarapodott, az napjainkra több ezer darabossá vált.

Az EFOP-4.1.2-17-2017-00008 azonosítószámú „Bácskai Általános Iskola fejlesztése” című projekt keretében azonban a teljes közoktatási épület 2019-2020-ban felújításon és átalakításon esett át, amely beruházás érintette a Bácsbokodi Helytörténeti Gyűjtemény részére korábban rendelkezésre álló helyiségeket is. A beruházás követően az érintett helyiségekben oktatási tevékenység folyik, a gyűjteménynek tehát költöznie kellett. A teljes gyűjtemény kiköltöztetését az önkormányzat a Bácsbokodi Hagyományőrző Egyesülettel összefogásban 2018. december és 2019. január hónapokban megoldotta.

Bácsbokod Nagyközség Önkormányzata a több ezer darabos gyűjtemény kiállítását ez idáig csak részben tudta megoldani, a gyűjtemény korabeli, paraszti gazdálkodást bemutató tárgyegyüttese egy külső látogatók elől elzárt raktárban várja, hogy újra méltó helyet kapjon egy olyan ingatlanban, amely alkalmas annak bemutatására.

A települési képviselő-testülete a 2019. év januári képviselő-testületi ülésen döntött arról, hogy saját költségvetése terhére megvásárolja a Bácsbokod, Kossuth u. 14. (hrsz:717) szám alatti ingatlant a gyűjtemény megfelelő ingatlanban történő elhelyezése érdekében.

Az ingatlan alapos mérlegelést követően került kiválasztásra. Arra nem csak kellő nagyságú területe, a kapcsolódó melléképületek mérete és állapota, hanem az épületben megtalálható korabeli építészeti megoldások (díszített üvegek, stukkók, homlokzat, stb.) és kiemelten a Bácsbokodi Értéktárban szintén szereplő házfreskók fellelhetősége miatt került a választás.

A megvásárláskor az ingatlan állapota (az több éve nem lakottság) miatt a gyűjtemény azonnali elhelyezésére nem volt alkalmas, az önkormányzat anyagi lehetőségei pedig nem engedték meg, hogy a gyűjtemény elhelyezéséhez szükséges felújításokat teljes egészében a saját költségvetésének terhére biztosítani tudja.

 

A pályázat beadásáig megvalósított tevékenységek:

Az önkormányzat 2020-ben megkezdte az épület felújítását, azonban a költségvetési likviditás fenntartása csak egyes munkák kivitelezését tette lehetővé.

Ennek megfelelően megtörtént a főépület tetőszerkezetének javítása, valamint az ingatlan esővízcsatornákkal való ellátása.

A következő lépést jelentette az ingatlan falainak – speciális vízzáró anyaggal történő befecskendezés általi – vízszigetelése, majd ezt követte a főépület tekintetében a padozatok felújítása, a villanyszerelés, asztalos munkák és belső és külső festési munkálatok.

A Bácsbokodi Helytörténeti Gyűjtemény újbóli megnyitása és annak fejlesztése a lakosokon túl kiemelt célkitűzésévé vált a nagyközségi önkormányzatnak, a helyi nemzetiségi önkormányzatoknak és a hagyományőrzési tevékenységgel rendelkező civil szervezeteknek egyaránt.

2020 júliusában Bácsbokod Nagyközség Önkormányzata, a Bácsbokodi Német Nemzetiségi Önkormányzattal, a Bácsbokodi Horvát Nemzetiségi Önkormányzattal és a Bácsbokodi Hagyományőrző Egyesülettel együttműködési megállapodást kötött a 6453 Bácsbokod Kossuth L. u 14. (hrsz.: 717.) szám alatti önkormányzati tulajdonú ingatlan felújítására. Az együttműködők közös célként egy olyan komplex kiállítótér létrehozását határozták el, amelyben a helyi, települési értkékek bemutatásán túl a nemzetiségi emlékek bemutatására is lehetőség nyílik a jövőben.

Ezen célkitűzés mentén Bácsbokod Nagyközség Önkormányzata sikeresen pályázott a nemzeti értékek és hungarikumok gyűjtésének, népszerűsítésének, megismertetésének, megőrzésének és gondozásának támogatására elnevezésű, HUNG-2020 azonosítószámú kiírás keretében.

„A Bácsbokodi Helytörténeti Gyűjtemény újbóli megnyitása és átadása” című, HUNG-2020/6078 azonosítószámú pályázat keretében folyamatban van a helytörténeti gyűjtemény belső, főépületben található kiállítóterének felújítása. Ebből a pályázati támogatásból az eredeti pályázatban bemutatott és a HF/470/2020 számú támogatói okiratban rögzített műszaki tartalom, azaz a kőműves és villanyszerelési munkák valósultak meg.

Az együttműködő nemzetiségi önkormányzatok a Nemzetiségi célú beruházási, felújítási és karbantartási tevékenységek 2020. évi és 2021. évi költségvetési támogatása című kiírásokon szerepeltek sikerrel a projekthez csatolt együttműködési megállapodásban szereplő kitűzött célok megvalósítása érdekében.

A Bácsbokodi Német Nemzetiségi Önkormányzat a 2020-as pályázatával elnyert 1.475.000 Ft pályázati támogatásból az ingatlan főépületében kialakításra kerülő kiállítótér asztalosipari munkáit, míg a 2021-es pályázatával elnyert 1.000.000 Ft összegű támogatásból a délnyugati melléképület tetőszerkezetén állagmegóvási, felújítási munkákat valósított meg.

A Bácsbokodi Horvát Nemzetiségi Önkormányzat a 2021-es pályázatával elnyert 1.000.000 Ft összegű támogatásból a délnyugati melléképület tetőszerkezetén állagmegóvási, felújítási munkákat valósított meg, míg a 2022-es pályázatával a jelen projektben is szereplő melléképület vízszigetelési és betonozási munkáira nyert el 2.00.000 Ft összegű forrást.

Fontos megemlíteni, hogy a főépületben a kiállítás 2021. augusztus 28-án műsorral egybekötött ünnepélyes átadást követően megnyílt és azóta is elérhető az érdeklődők számára.

 

Jelen projektben az önkormányzat által egyelőre nem finanszírozható építési felújításra kérünk támogatást.

Ebből a 6453 Bácsbokod, Kossuth L. u. 14. szám alatti 717. helyrajzi számú ingatlan közel 100 m2 területű melléképületét kívánjuk kiállítótérré alakítani. Ehhez az alábbi felújítások elvégezése szükséges: külső nyílászárók cseréje, álmennyezet kialakítása födémszigeteléssel, gletteléssel és festéssel, villanyszerelési munkák. Az építési munkák nem engedélykötelesek.

 

A bemutató tér nyilvános, az bárki számára megtekinthető.

A gyűjtemény népszerű az óvodások és iskolások körében, azt szívesen látogatják a település és a környék lakosai. Állandó nyitvatartással ugyan nem rendelkezik, de a Bácsbokodi Hagyományőrző Egyesület elérhetőségei az ingatlanon feltüntetésre kerülnek, így a megtekintés bárki számára, bármikor megoldott.

 

A pályázatban foglalt fejlesztés megvalósulásával a Bácsbokodi Falumúzeum, mint települési érték teljesedik ki azáltal, hogy a korabeli, paraszti gazdálkodást bemutató tárgyegyüttese újra méltó helyet kap egy olyan ingatlanrészben, amely alkalmas annak bemutatására.

Az épületben fellelhető továbbá egy másik települési érték is, nevezetesen a Polgári és paraszt-polgári házbelsők freskói.

Az ingatlanban továbbá színes, képes, nyomdai tablókon bemutatásra kerülnek a Bácsbokodi Értéktár további értékei, úgymint: Árpád-házi Szent Erzsébet Római Katolikus templom, Polgári és paraszt-polgári házbelsők freskói, a Bácsbokodi Búbos tyúkólak, a Móra Ferenc Általános Iskola, és a Bácsbokodi Kegyeleti Park.

 

A kiállítótér kialakítója és egyben fenntartója Bácsbokod Nagyközség Önkormányzata, Bácsbokod Települési Értéktár Bizottsággal, a helyi nemzetiségi önkormányzatokkal és a Bácsbokodi Hagyományőrző Egyesülettel összefogásban.

Az önkormányzat 2015-ben, 2016-ban, 2017-ben és 2020-ban is sikeresen pályázott a nemzeti értékek és hungarikumok gyűjtésének, népszerűsítésének. megismertetésének, megőrzésének és gondozásának támogatására. Ezen pályázatok keretében széles körben ismertette meg a térség lakóival a település értékeit és széles körű együttműködési rendszert épített ki mind hazai, mind határon túli szervezetekkel.